• Próbna ewakuacja

        • 27.09.2022
        • Dnia 26 września 2022 roku o godzinie 9.05 w Szkole Podstawowej w Kroszewie miała miejsce próbna ewakuacja z budynku szkoły w obecności zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej z Wólki Karwowskiej. Alarm ogłoszono ustalonym sygnałem alarmowym. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy i mieszkańcy zachowali się zgodnie z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego i opuścili budynek drogami ewakuacyjnymi zgodnymi z ustalonym planem ewakuacji. Nauczyciele w wyznaczonym miejscu na boisku szkolnym sprawdzili stan klas oraz stan zdrowia ewakuowanych uczniów. Po przyjęciu meldunku o ewakuowaniu wszystkich osób i braku poszkodowanych dyrektor szkoły, Jan Duda krótko podsumował przebieg ćwiczeń ewakuacyjnych. Następnie uczniowie spotkali się ze strażakami, którzy zaprezentowali im wóz strażacki oraz posiadany sprzęt pożarniczy. Po powrocie do szkoły pan dyrektor przeprowadził z uczniami pogadankę na temat sytuacji i zdarzeń stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka oraz przypomniał i wyjaśnił jak należy wtedy prawidłowo reagować. Uczniowie mieli okazję utrwalić ułożenie osoby poszkodowanej w bezpiecznej pozycji bocznej.

        • Bierzemy udział w programie "Laboratoria Przyszłości"

        • 27.09.2022
        • Szkoła Podstawowa w Kroszewie bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości i otrzymała wsparcie finansowe 30 000,00 zł

          Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

          Uzyskane wsparcie finansowe w ramach programu Laboratoria Przyszłości zostało przeznaczone na nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

          Sprzęt do nauki został zakupiony zgodnie z katalogiem wyposażenia w ramach inicjatywy Laboratoria Przyszłości. W skład zakupionego wyposażenia wchodzą:
          drukarka 3D z akcesoriami, filament, długopisy 3D z powerbankami, roboty edukacyjne, laptop, gimbal, mikrokontroler, stacja lutownicza, aparat fotograficzny, mikrofon, mikroport, zestaw oświetlenia, statyw do aparatu.

          Misją programu Laboratoria Przyszłości jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

          #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości#

        • 78. rocznica bitwy w rejonie Osowe Grzędy

        • 10.09.2022
        •      8 września 2022 roku delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział  w uroczystościach 78. rocznicy bitwy w Osowych Grzędach. 78 lat temu żołnierze 9. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej pod dowództwem rotmistrza Wiktora Konopki, ps. Grom, stoczyli w okolicach wsi Osowe Grzędy, w ramach akcji „Burza”, walkę z okupantem niemieckim. O wiele liczniejsza i dobrze uzbrojona niemiecka dywizja okrążyła oddział polski. Mimo znacznej przewagi wroga Polacy stawiali opór, a części udało się wyrwać z okrążenia.

                 Rocznica wydarzenia obchodzona jest uroczyście od 1994 roku. W rejonie Osowe Grzędy, w Biebrzańskim Parku Narodowym, stoi obelisk upamiętniający poległych w bitwie partyzantów, rozstrzelanych mieszkańców wsi Grzędy oraz zamordowanych przez NKWD i Gestapo leśników z nadleśnictw: Grajewo i Rajgród. W ich intencji, przed pomnikiem, została odprawiona msza święta polowa.

                 Po jej zakończeniu kilkadziesiąt osób uczestniczących w obchodach 78. rocznicy bitwy oddało cześć walczącym. Przemówienia wygłosili m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, posłowie: Kazimierz Gwiazdowski i Jarosław Zieliński, senator Marek Komorowski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz  oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Asystę honorową zapewniła 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana. Żołnierze odczytali apel pamięci i oddali salwę honorową. Na zakończenie oficjalnej części obchodów delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem "Pamięci Bitwy na Grzędach".

        • Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/ 2023.

        • 04.09.2022
        •          1 września 2022 r., o godz. 11:00 uczniowie z klas 0-VIII zgromadzili się na placu przed szkołą, aby wspólnie z nauczycielami, panem dyrektorem, panem wójtem, licznie przybyłymi rodzicami oraz pozostałymi  gośćmi powitać nowy rok szkolny 2022/2023. Wydarzenie to miało bardzo podniosły nastrój, ponieważ po raz pierwszy odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi biało- czerwonej na maszt.
                   „Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Ta patriotyczna inicjatywa  realizowana jest pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie. 
                     Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał pan Jan Duda, dyrektor szkoły. Powitał  zebranych i życzył wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym. Następnie przemówił pan Radosław Wawiórko - wójt Gminy Bargłów Kościelny. Życzył uczniom i nauczycielom wytrwałości i sukcesów w zdobywaniu wiedzy. Wspomniał również o inwestycjach i programach realizowanych w naszej szkole. Ostatnim z mówców był nasz były uczeń  kleryk z ełckiego seminarium Tomasz Piotrowski, który zaprosił na mszę św. z okazji inauguracji nowego roku szkolnego do kościoła w Prusce w następną niedzielę. Po spotkaniu ogólnym wszyscy uczniowie rozeszli się do swoich klas na spotkania z wychowawcami.