• Grudniowe zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”

• 28.12.2022
        • Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Zakupiony sprzęt jest wykorzystywany podczas zajęć lekcyjnych i organizowanych w szkole imprez. W grudniu nasi uczniowie zapoznawali się  z obsługą aparatu fotograficznego zakupionego z funduszy projektu „Laboratoria Przyszłości” i wykonali sobie nawzajem pamiątkowe zdjęcia w fotobudce z okazji mikołajek. Podczas zorganizowanych w szkole warsztatów edukacyjnych pod hasłem „Agresji stop mówimy, przemocy nie lubimy” został wykorzystany sprzęt oświetleniowy przy odgrywaniu scenek dramowych przez uczniów. W tym miesiącu uczniowie z klas II, IV i V wzięli udział w zajęciach warsztatowych przeprowadzonych przez edukatora z mobilnych laboratoriów przyszłości. Wyposażony w nowoczesny sprzęt bus, 14 grudnia przyjechał do naszej szkoły, gdzie odbyły się  warsztaty pokazowe w celu  zwiększenia dostępu uczniów do nowoczesnych technologii.   Podczas niezwykle ciekawych zajęć nauczyciele i uczniowie mieli okazję przekonać się,  jak widzi komputer poprzez wprowadzenie w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do odczytywania gestów. Dzieci zapoznały się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to  stanowiło wprowadzenie w świat tzw. “Sztucznej Inteligencji”. Druga część warsztatów była związana z programowaniem Robota Photon. Photon jest najbardziej zaawansowanym technologicznie robotem edukacyjnym dostępnym na rynku. Wyposażonego w 10 czujników robota można zaprogramować na tysiące sposobów – wykryje przeszkody, zareaguje na dźwięk, zmiany oświetlenia czy dotyk. To zadanie sprawiło dzieciom wiele przyjemności. Pani edukator stworzyła na miejscu przestrzeń do zabawy i eksperymentów, do kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań. Udział w warsztatach  był świetną okazją  do eksperymentowania.

#LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości"

• Agresji stop mówimy, przemocy nie lubimy

• 09.12.2022
        • 9 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty  edukacyjne pod hasłem „Agresji stop mówimy, przemocy nie lubimy”.  Uczestniczyli w nich uczniowie wszystkich klas oraz przedszkolaki. Rozmawialiśmy na temat przemocy, jej rodzajów oraz wspólnie szukaliśmy sposobów jej przeciwdziałania. Dzieci na promyczkach słoneczka umieszczonego na tablicy zapisywały swoje propozycje na konstruktywny sposób wyrażania złości. Pomysłów było bardzo wiele, wśród nich często pojawiały się gry planszowe, spacery, zabawy. Wspólnie wykonaliśmy gniotki antystresowe. To zadanie sprawiło dzieciom wiele radości oraz zmobilizowało  do wzajemnej pomocy i współpracy. Uczniowie w zespołach odgrywali scenki dramowe ukazujące  sytuacje agresji oraz sposób pomocy osobie poszkodowanej. Z racji trwających  rekolekcji adwentowych wszyscy wykonali aniołki z papieru, które po zakończonym spotkaniu zostały przekazane w darach podczas mszy św. rekolekcyjnej w kościele w Prusce. Wiele pozytywnych emocji  i uśmiech na twarzach, szczególnie wśród młodszych dzieci wywołały zabawy z chustą animacyjną. Na koniec spotkaliśmy się przy symbolicznym drzewku, które zapełniły czerwone serduszka z dobrymi życzeniami. Nasze drzewko dobrych życzeń będzie w szkole do końca adwentu i w każdej chwili będzie można na nim umieścić życzliwe słowo skierowane do kolegów, koleżanek, nauczycieli, pracowników. Dzieci wykonały również prace plastyczne zgodne z tematyką naszego spotkania, które zostały zamieszczone na wystawie szkolnej. Wielkim pozytywnym zaskoczeniem  były dla dzieci upominki w postaci gier planszowych, które zostały zakupione dzięki funduszom z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bargłowie Kościelnym.

• 09.12.2022
        • Dzień 6 grudnia okazał się być dniem pełnym niespodzianek. Już od rana dzieci wyczekiwały Mikołaja, który oczywiście przybył wraz z pierwszym śniegiem i workiem pełnym prezentów. Obdarowane zostały wszystkie dzieci, zarówno te młodsze, jak i starsze. Wiele pozytywnych emocji wywołała fotobudka, w której uczniowie chętnie się nawzajem fotografowali aparatem zakupionym z funduszy projektu „Laboratoria Przyszłości” Tego dnia odbyło się również spotkanie informacyjno edukacyjne dla wszystkich dzieci pod hasłem "Widoczne dzieciaki" zorganizowane przez Gminę Bargłów Kościelny w ramach realizacji Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024. Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Tajna Starego i Bargłowa Kościelnego oraz Państwowej Komendy Powiatowej Policji w Augustowie przeprowadzili prelekcję na temat: bezpiecznego zachowania w szkole i w domu, bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, konieczności posiadania odblasków i zagrożeń związanych z zatruciem czadem. Wszyscy uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe. Następnie pan wójt Radosław Wawiórko osobiście wręczył dzieciom nagrody za udział w tegorocznej  akcji ekologicznej „Zbiórka makulatury”. Podziękował wszystkim uczestnikom zbiórki i zachęcił dzieci do udziału w kolejnej edycji tego konkursu, który niebawem będzie ogłoszony.