• 78. rocznica bitwy w rejonie Osowe Grzędy

        • 10.09.2022
        •      8 września 2022 roku delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział  w uroczystościach 78. rocznicy bitwy w Osowych Grzędach. 78 lat temu żołnierze 9. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej pod dowództwem rotmistrza Wiktora Konopki, ps. Grom, stoczyli w okolicach wsi Osowe Grzędy, w ramach akcji „Burza”, walkę z okupantem niemieckim. O wiele liczniejsza i dobrze uzbrojona niemiecka dywizja okrążyła oddział polski. Mimo znacznej przewagi wroga Polacy stawiali opór, a części udało się wyrwać z okrążenia.

                 Rocznica wydarzenia obchodzona jest uroczyście od 1994 roku. W rejonie Osowe Grzędy, w Biebrzańskim Parku Narodowym, stoi obelisk upamiętniający poległych w bitwie partyzantów, rozstrzelanych mieszkańców wsi Grzędy oraz zamordowanych przez NKWD i Gestapo leśników z nadleśnictw: Grajewo i Rajgród. W ich intencji, przed pomnikiem, została odprawiona msza święta polowa.

                 Po jej zakończeniu kilkadziesiąt osób uczestniczących w obchodach 78. rocznicy bitwy oddało cześć walczącym. Przemówienia wygłosili m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, posłowie: Kazimierz Gwiazdowski i Jarosław Zieliński, senator Marek Komorowski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz  oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Asystę honorową zapewniła 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana. Żołnierze odczytali apel pamięci i oddali salwę honorową. Na zakończenie oficjalnej części obchodów delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem "Pamięci Bitwy na Grzędach".

        • Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/ 2023.

        • 04.09.2022
        •          1 września 2022 r., o godz. 11:00 uczniowie z klas 0-VIII zgromadzili się na placu przed szkołą, aby wspólnie z nauczycielami, panem dyrektorem, panem wójtem, licznie przybyłymi rodzicami oraz pozostałymi  gośćmi powitać nowy rok szkolny 2022/2023. Wydarzenie to miało bardzo podniosły nastrój, ponieważ po raz pierwszy odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi biało- czerwonej na maszt.
                   „Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko uhonoruje poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęci do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Ta patriotyczna inicjatywa  realizowana jest pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie. 
                     Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał pan Jan Duda, dyrektor szkoły. Powitał  zebranych i życzył wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym. Następnie przemówił pan Radosław Wawiórko - wójt Gminy Bargłów Kościelny. Życzył uczniom i nauczycielom wytrwałości i sukcesów w zdobywaniu wiedzy. Wspomniał również o inwestycjach i programach realizowanych w naszej szkole. Ostatnim z mówców był nasz były uczeń  kleryk z ełckiego seminarium Tomasz Piotrowski, który zaprosił na mszę św. z okazji inauguracji nowego roku szkolnego do kościoła w Prusce w następną niedzielę. Po spotkaniu ogólnym wszyscy uczniowie rozeszli się do swoich klas na spotkania z wychowawcami.

           

        • Ścieżka edukacyjna

        • 29.08.2022
        • Nowa galeria Ścieżka edukacyjna została dodana do albumu fotograficznego

          Przy naszej szkole powstała nowa ścieżka edukacyjno-przyrodnicza.   

          Wsparcie finansowe z programu edukacji ekologicznej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku pozwoliło na wybudowanie 7 przystanków tematycznych poszerzających wiadomości przyrodnicze korzystającym z nich dzieciom i młodzieży.

          Poszczególne tablice informacyjne zwierają następujące zagadnienia:

          1. ssaki,
          2. etapy rozwoju roślin i zwierząt,
          3. cele i form ochrony przyrody,
          4. odnawialne źródła energii,
          5. lekcja dendrologii,
          6. tablica z pytaniami dotyczącymi: ekologii, bogactw natury, gospodarki odpadami, wody, zagrożenia środowiska, życia w zgodzie z naturą,
          7. gra edukacyjna

           

          Dziękujemy Panu Radosławowi Wawiórko - Wójtowi Gminy Bargłów Kościelny za pozyskanie funduszy na edukację przyrodniczo-ekologiczną zawartą w w/w ścieżce edukacyjnej.

          Dyrektor i społeczność Szkoły Podstawowej w Kroszewie

        • „RODZINA TO NAJLEPSZA DRUŻYNA”

        • 19.06.2022
        • 14 czerwca br. odbył się przy naszej szkole III Festyn Rodzinny. Na tę imprezę na świeżym powietrzu przybyły dzieci ze swoimi rodzinami. Na początku odbyły się występy uczniów, którzy złożyli życzenia Rodzicom z okazji Dnia Mamy i Taty. Kółko teatralne zaprezentowało przedstawienie „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przedszkolaki  wspaniale zatańczyły, a uczniowie z klas I i III oraz IV i VI pięknie zaśpiewali. Dużą atrakcją dla dzieci były dmuchane zabawki, trampolina i malowanie twarzy. Odbył się też turniej rodzin na wzór popularnej telewizyjnej „Familiady”. Powodzeniem cieszyły się stoły z ciastami oraz różnorodnymi słodkościami, gdzie można było posmakować pysznych wypieków przygotowanych przez mamy. Nie zabrakło również stoiska z watą cukrową  oraz kiełbaskami z grilla. Rodzice wraz ze swymi pociechami pokazali, że potrafią się wspólnie bawić i miło spędzić swój wolny czas.

        • Zaproszenie na spektakl teatralny - "Czerwony Kapturek"

        • 01.06.2022
        • Gminny Ośrodek Kultury w Bargłowie Kościelnym z okazji Dnia Dziecka zaprasza dzieci wraz z opiekunami na spektakl teatralny pod tytułem „Czerwony Kapturek”  w wykonaniu aktorów z grupy KRAK-ART.

          Przedstawienie z dużą dawką humoru, rozbawi dzieci  i dorosłych.

          Widzimy się 03 czerwca 2022 r. o godzinie 18.30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bargłowie Kościelnym ul. Augustowska 8. 

          Wstęp wolny.

          Wydarzenie organizowane dzięki uprzejmości Dyrektora Szkoły Podstawowej Pana Mariana Renkiewicza, oraz Wójta Gminy Bargłów Kościelny Pana Radosława Wawiórko. 

          Do zobaczenia!!!

          eduresized_plakat_teatr_czerwony_kapturek.png

          eduresized_plakat_opis.PNG

          ​​​​​​​

        • W teatrze

        • 12.05.2022
        • 12 maja skorzystaliśmy z  bezpłatnego zaproszenia i obejrzeliśmy transmisję na żywo, podczas której Zespół Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przedstawił spektakl „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa" na podstawie powieści C.S. Lewisa. Spektakl  był dwuczęściowy, każda część trwała 45  minut. Dzieci z klasy I i III z  dużym zainteresowaniem oglądały przygody czworga rodzeństwa w baśniowej krainie Narnii.  Powieść „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa" od ponad półwiecza jest jedną z najpoczytniejszych pozycji literatury dziecięcej. Na kanwie przypowieści o walce dobra ze złem obserwujemy proces przemiany i dojrzewania czwórki rodzeństwa, która za sprawą najmłodszej siostry trafia do fantastycznego świata skutej wiecznym mrozem krainy. Narnia, pełna niezwykłych stworzeń, zniewolona mocą Białej Czarownicy, łączy w sobie elementy mitologii, baśni i fantasy. Jest też wizją utraconej Arkadii, w której odzyskaniu pomoże dziecięcym bohaterom lew Aslan.

        • Święto Konstytucji 3 Maja

        • 12.05.2022
        • Z okazji  rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja w naszej szkole  odbył się uroczysty apel przygotowany przez panią Ewę Dyczewską. Krótkie scenki uzupełnione narracją przybliżyły w sposób dla wszystkich ciekawy  główne założenia Konstytucji 3 Maja oraz historię jej powstania.

        • Program"Umiem pływać"

        • 08.05.2022
        • 9 uczniów z klasy I i III naszej szkoły uczestniczy w projekcie „Umiem Pływać", którego założeniem jest systematyczny udział w zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. Dzieci pod opieką wychowawczyni jeżdżą autokarem na pływalnię do Augustowa według ustalonego harmonogramu. Program przewiduje 20 godzin lekcji dla każdego uczestnika, które są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia w ramach projektu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim propozycja  skorzystania z możliwości nabycia podstawowych umiejętności pływania,  ale również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu oraz wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczą, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej. Na pływalni „czują się jak ryba w wodzie”.

        • Wycieczka do Suwałk

        • 08.05.2022
        • 26 kwietnia odbyła się wycieczka do Suwałk. Wszyscy uczniowie aktywnie spędzili czas w suwalskim parku trampolin Movement Arena. Następnie klasy I i III udały się do Midicentrum na ciekawe zajęcia programowania.  Ich zadaniem było zbudowanie z klocków lego krokodyla według instrukcji oraz opracowanie skryptu, dzięki któremu krokodyl otwierał paszczę. Uczniowie z klas IV-VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego obejrzały film pt. „Sonic 2. Szybki jak błyskawica” w kinie Cinema Lumiere.

        • Światowy Dzień Ziemi

        • 08.05.2022
        • Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Tego dnia uczniowie klasy I i III przyłączyli się aktywnie do akcji sprzątania świata. Zaopatrzeni w worki, rękawice i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem, wyruszyli na zorganizowaną akcję porządkowania terenu wokół szkoły. Na zajęciach lekcyjnych poznawali sposoby ochrony planety oglądając filmy edukacyjne. Pamiętajmy, że celem corocznej akcji w ramach Światowego Dnia Ziemi jest nie tylko doraźne oczyszczenie ze śmieci najbliższego otoczenia, ale przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do różnych działań zmierzających do poprawy naszego środowiska naturalnego. Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i od nas zależy jej przyszłość.

        • Dzień Ziemi

        • 27.04.2022
        • 22 kwietnia zorganizowaliśmy w naszej szkole przegląd piosenek o tematyce ekologicznej. Celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi całej naszej szkolnej społeczności na problemy związane z ochroną środowiska i zachęcenie do ekologicznego trybu życia.

          Udział w tej muzycznej imprezie wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły: od przedszkola do klasy ósmej. Mamy nadzieję, że poruszająca treść piosenek w tak miłym wykonaniu zostanie na zawsze w pamięci dzieci oraz dorosłych i skłoni do oszczędzania wody, energii elektrycznej, prawidłowego segregowania śmieci, czyli dbania o planetę, na której żyjemy.

        • Wyniki XIX Powiatowego Przeglądu Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej

        • 27.04.2022
        • Osiedlowy Dom Kultury w Augustowie zorganizował w marcu kolejny przegląd wielkanocnej plastyki obrzędowej. Z naszej szkoły wzięło w nim udział czworo uczniów. Wszyscy zajęli czołowe miejsca, otrzymali dyplomy i nagrody.

          • Natalia Krasińska z klasy III zajęła I miejsce w kategorii: wypieki wielkanocne.
          • Anastazja Łochowska z klasy VI i Weronika Łochowska z klasy VIII zajęły I miejsce w kategorii: palmy.
          • Piotr Krasiński z klasy VII zajął III miejsce w kategorii: pisanki kolorowe.

          Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy.

        • Dzień Bez Plecaka

        • 27.04.2022
        •  24 marca uczniowie naszej szkoły zorganizowali Dzień Bez Plecaka. Wszyscy musieli wykazać się dużą pomysłowością, żeby przynieść swoje podręczniki, zeszyty i przybory szkolne w jak najbardziej nietypowym pojemniku. Przykładowe pomysły uczniów można zobaczyć na fotografiach.

        • Powitanie wiosny

        • 24.04.2022
        • 21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Tego dnia dzieci przebrane za zwierzątka egzotyczne poznawały zwyczaje związane z powitaniem wiosny. Udaliśmy się również na spacer w celu poszukiwania zwiastunów wiosny. Podczas wędrówki dostrzegliśmy kwitnącą leszczynę, wierzbowe kotki oraz pierwsze wiosenne kwiaty: zawilce i przylaszczki.  Towarzyszyła nam kukła Marzanny, z którą każdy mógł  osobiście się pożegnać recytując  rymowankę „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno. Dzisiaj Cię żegnamy, bo wiosnę witamy”.