Spektakl Katolickiego Teatru Edukacji „Opowieści Białego Mustanga”
- 20.12.2018
18 grudnia uczniowie z klas IV- VII wzięli udział w wycieczce do Augustowa w celu obejrzenia przedstawienia teatralnego.
Pobyt w naszym powiatowym mieście rozpoczęliśmy od zrobienia zdjęć przy pomniku Króla Zygmunta Augusta i przy pięknej świątecznej choince oraz olbrzymiej świecącej bombce. W tym samym czasie dzieci z augustowskich przedszkoli przystrajały w świąteczne dekoracje zimowy park, a z głośników płynęły piękne melodie, co wprawiło nas we wspaniały przedświąteczny nastrój. Następnie udaliśmy się do Domu Kultury, gdzie miła pani opowiedziała nam o szerokiej działalności tej placówki.
2018 Rokiem Zbigniewa Herberta
- 20.12.2018
Mijający już rok 2018był Rokiem Zbigniewa Herberta. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął przez aklamację tę uchwałę. Oddano w niej hołd jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w. w związku z mijającą 20. rocznicą jego śmierci.
W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń – napisano w uchwale.Podkreślono w niej, że Herbert wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą tożsamość i wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: Bądź wierny Idź.
Wycieczka do Augustowa na spektakl teatralny "Pocahontas"
- 19.12.2018
Dnia 18 grudnia dzieci z klas I, III i oddziału przedszkolnego oglądały spektakl "Pocahontas", zaprezentowany przez aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Zapewne wszyscy znamy historię o Pocahontas, ale nie wszyscy wiemy, że istniała ona naprawdę. Bajkowa adaptacja historii o słynnej indiańskiej księżniczce rozbawiła wszystkie dzieci. Atutem przedstawienia była bogata aranżacja środków scenicznych: ciekawe kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja, rozbudowana dekoracja oraz znakomicie dobrane zabawne dialogi. Wszystkie efekty sceniczne sprawiły, że poczuliśmy się, jak w bajce. Przedstawienie dało dzieciom możliwość obcowania ze światem teatru, dostarczyło wszystkim widzom, zarówno tym małym, jak i dużym wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy. Ten pogodny, pełen dynamiki i ciepła teatrzyk pokazał wszystkim widzom, że dobroć, uczciwość i odwaga pomaga zwyciężać zło, osiągnąć szczęście, miłość i pokój. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przeżywały przygody głównych bohaterów, z wielkim entuzjazmem reagowały na to co dzieje się na scenie klaszcząc, włączając się w dialogi czy próbując śpiewać wraz z aktorami. Po spektaklu zjedliśmy obiad w barze Kina Iskra, a następnie zakupiliśmy świąteczne upominki w pobliskim sklepie.
Wyjazd na basen do Mikołajek
- 19.12.2018
W nagrodę za aktywny udział w V edycji konkursu „Eko – zabawa” 11 uczniów z naszej szkoły skorzystało z licznych atrakcji oferowanych przez Aquapark "Tropicana" w Mikołajkach w Hotelu Gołębiewski. Organizatorem i fundatorem wycieczki był Urząd Gminy w Bargłowie Kościelnym. W akcję ekologiczną włączyło się 41 uczniów z naszej szkoły. Łączna ilość zebranej makulatury przez wszystkich uczniów z naszej szkoły to 1964 kg.
Warsztaty Rękodzieła Nowoczesnego
- 18.12.2018
- 14 grudnia uczniowie klas I-VI uczestniczyli w warsztatach rękodzieła nowoczesnego, organizowanych przez lokalną grupę działania ,,Biebrzański Dar Natury''. Podczas warsztatów panie reprezentujące grupę ,,BDN'' zaprezentowały, w jaki sposób wykonać własnoręcznie bożonarodzeniowe bombki przy użyciu styropianowej kuli, cekinów, wstążek, sznureczków i wielu innych ozdób. Uczniowie wraz z kilkoma nauczycielami samodzielnie przygotowali urokliwe prace.
Zdjęcia z zajęć są dostępne w albumie fotograficznym.
* „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury w roku 2018 ” współfinansowanegoprzez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020
MIKOŁAJKI
- 17.12.2018
Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole. A to wszystko za sprawą pewnego Gościa, który odwiedził nas 6 grudnia. Mikołaj dotarł do szkoły z workiem pełnym upominków, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdego dziecka znalazła się niespodzianka. Było dużo radości i uśmiechów. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń.
Zabawa Andrzejkowa
- 12.12.2018
Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowanie są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka.
Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja, w naszej szkole co roku odbywa się zabawa andrzejkowa.
W tym roku Andrzejki rozpoczęły się wystąpieniem artystycznym uczniów klas IV-VIII o tematyce związanej ze świętem Halloween. Anglistka - Marlena Karpio - uznała, iż ten dzień jest świetną okazją, aby połączyć te dwie, o podobnych elementach i zwyczajach zabawy. Uczniowie naszej szkoły w miły i przyjemny sposób zaczerpnęli odrobinę wiedzy na temat jednego z najpopularniejszych anglojęzycznych świąt oraz mieli możliwość porównać dwie kultury - polską oraz angielską.
IV Gminny Dzień bez Przemocy
- 12.12.2018
- 6 grudnia 2018 r. odbył się w naszej szkole IV Gminny Dzień bez Przemocy. Przebiegał on pod hasłem "Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe." Do naszej szkoły przyjechali uczniowie klas VI ze wszystkich szkół w Gminie Bargłów Kościelny, nauczyciele - opiekunowie grup oraz pani Agnieszka Kwiecińska - kierownik GOPS. Dyrektor SP w Kroszewie pan Jan Duda przywitał przybyłych gości, życząc wszystkim dobrej zabawy.
Spotkanie z poezją
- 25.11.2018
Dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 14.11.2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z poezją, którego celem było głównie propagowanie tematyki patriotycznej wśród dzieci, rozbudzanie uczuć patriotycznych i przywiązania do Ojczyzny oraz kształtowanie wrażliwości na piękno ziemi i mowy ojczystej. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas 0 – VI, rodzice, dyrektor szkoły. Wszystkich zgromadzonych powitał uczeń klasy IV G. Zdunek, który zapowiedział program spotkania. Następnie dzieci wystąpiły w przedstawieniu pt. „Opowiedz mi dziadku”, którego treścią było przybliżenie trudnej historii naszego kraju. Uczniowie z klasy I i III recytowali wiersze. Dyrektor przeczytał wiersz Heleny Bocheńskiej „Modlitwa za Polskę ”, rodzice i nauczyciele przeczytali dzieciom piękne patriotyczne wiersze m.in.: „Polska” A. Słonimskiego, „Oblicze Ojczyzny” T. Różewicza, „Hymn do miłości Ojczyzny” I. Krasickiego, „Tu wszędzie Polska” T. Kubiaka. Deklamację dzieci wzbogaciły pieśni mówiące o tym czym jest niepodległość, sławiące piękno naszej ojczyzny „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Co to jest niepodległość?”. Całości dopełniły dekoracje w barwach narodowych i wystawa książek. Pan Jan Duda dyrektor szkoły podziękował paniom: Marzennie Duda i Edycie Wawiórko-Lisowskiej za przygotowanie i organizację, rodzicom za obecność i aktywne uczestnictwo w tym wydarzeniu, a dzieciom za piękny występ. Zachęcał również do troski o naszą małą ojczyznę, w której mieszkamy.
Turniej piłki nożnej o Puchar Tymbarku
- 19.11.2018
16 listpada 2018 r. w Lipsku rozegrany został powiatowy etap Turnieju piłki nożnej o Puchar Tymbarku. 9-cio osobowa drużyna chłopców i dziewcząt z naszej szkoły zajęła III miejsce w powiecie augustowskim. W turnieju grali: Klaudia Dymek, Weronika Boguszewska, Weronika Łochowska, Emila Dembińska, Tomasz Andrzejczyk, Jakub Kowalewski, Piotr Krasiński, Szymon Tytła i Grzegorz Zdunek. Uczniom gratulujemy, a rodzicom (Annie Boguszewskiej, Iwonie Zdunek, Edycie i Stanisławowi Kowalewskim) dziekujemy za transport, opiekę i dopingowanie naszych młodych piłkarzy.
List dotyczący szczepień dzieci
- 17.11.2018
100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
- 18.11.2018
11 listopada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepdległości, nasi uczniowie wzięli aktywny udział w oparwie mszy śwętej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Prusce.
Święto Niedpodległości
- 13.11.2018
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Niedpodległości.
100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
- 13.11.2018
9 listopada w Szkole Podstawowej w Kroszewie świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na uroczystość przybyli uczniowie, nauczyciele i rodzice oraz Wójt Gminy Bargłów Kościelny pan Radosław Wawiórko. Na początku zabrał głos pan Jan Duda, dyrektor szkoły. Przywitał wszystkich zebranych i podkreślił wagę tej uroczystości. Następnie przemówił pan Radosław Wawiórko i wręczył prezent dla szkoły piękny okolicznościowy album „Drogi do wolności”.
Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznych
- 13.11.2018
„Śpiewamy dla Niepodległej” pod takim hasłem odbył się 8 listopada w Szkole Podstawowej w Kroszewie Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznych, zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięło w nim udział 40 uczniów ze szkół podstawowych Gminy Bargłów Kościelny.
Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznych
- 13.11.2018
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznych.
zajęcia z programowania "Bezpieczeństwo w sieci"
- 18.11.2018
8 listopada nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach z programowania, które ćwiczy zdolność liczenia i rozwija logiczne myślenie. W trakcie zajęć prowadzący przekazywali wiedzę i zasady dotyczące bepiecznego korzystania z Internetu.
Lekcja z prawa
- 18.11.2018
29 października 2018 r. w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z naszą byłą uczennicą, a obecnie prawnik Joanną Rułkowską (Duda), która przeprowadziła zajęcia pod hasłem „IGNORANTIA IURIS NOCET” (nieznajomość prawa szkodzi). W ramach współpracy z kancelarią Pragmatiq, pomysłodawcą Prawie bajek i akcji edukacyjnej dotyczącej przekazania wiedzy prawnej najmłodszym, przeprowadziła w dwóch grupach lekcje z prawa. Po wstępnej rozmowie, prawnik odczytała historię Oskara opisaną w książeczce Jakuba Skworza pt. Prawie bajki – Nieznajomość prawa szkodzi. W trakcie czytania, wykorzystując projektor, wyświetlała poszczególne ilustracje z książeczki. Dzieci słuchały z ogromnym zainteresowaniem, a kiedy w punkcie kulminacyjnym spytała – Jak myślicie, jak skończy się ta historia? Padły liczne odpowiedzi. Niektóre prawidłowe i bystre, niektóre smutne, wskazujące, że bohater na bank dostanie mocne lanie od ojca. Niekiedy przerywała czytanie, po to by dopytać o zawiłe pojęcia i upewnić się, że dzieci wszystko rozumieją. Po zakończeniu czytania poprosiła o powtórzenie morału bajki, prawie bajki… Dzieci zrozumiały przesłanie wskazane w książeczce. Uczniowie wykazali zainteresowanie tematem. Im młodsze dzieci tym bardziej naturalniej angażowały się w dyskusję i podawały przykłady z życia i ciekawe definicje komornika czy egzekucji. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej zapamiętujemy nowe informacje, gdy do nauki włączamy wiele zmysłów. Po zakończeniu czytania bajki, cała grupa ustalała różnice w dwóch obrazkach, które przedstawiały bohaterów siedzących w kancelarii prawnej. Przy okazji szukania różnicy wskazywała dzieciom ciekawostki z życia prawnika, np. jak wygląda toga i kiedy prawnik ją zakłada oraz jaka jest różnica między prawnikiem, a mecenasem. Kolejnym etapem zajęć było rozwiązywanie krzyżówki, z pojęciami prawniczymi i zagadnieniami poruszonymi w Prawie bajce. Rozwiązaniem był oczywiście temat lekcji, czyli Ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi. Maluszkom trzeba było pomóc, ale na szczęście na sali byli jeszcze inni nauczyciele i każde dziecko uzyskało indywidualną pomoc podczas rozwiązywania krzyżówki, a na koniec dzieci mogły z radością wykrzyknąć hasło krzyżówki. Nasz gość jeszcze raz opowiedziała puentę Prawie bajki i spytała czy dzieci mają jakieś pytania. Z sali dobiegł głos, że to raczej niemożliwe, żeby prawnik udzielił takiej porady i pomógł bohaterom za darmo. W życiu tak nie ma, a nie każdego stać na prawnika. W związku z tymi wątpliwościami, wytłumaczyła dzieciom na czym polega pomoc pro bonom oraz kto i w jakim zakresie może skorzystać z darmowej pomocy prawnej. Pani Joannie Rułkowskiej serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję z prawa i fachową wiedzę prawniczą przekazaną dzieciom w dostępny i zrozumiały przez nie sposób.
Lekcja z prawa
- 11.11.2018
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Lekcja z prawa .
Archiwum Aktualności