• Zajęcia wspomagające naukę czytania i pisania dla uczniów z klasy I.

•    Pierwszy rok nauki w szkole jest bardzo ważnym okresem edukacyjnym w rozwoju każdego dziecka. Wiadomości jakie nabędzie ono w tym czasie są warunkiem powodzenia w dalszej edukacji. Na etapie edukacji wczesnoszkolnej istotne są umiejętności mówienia, czytania, pisania. Aby dziecko osiągnęło te umiejętności potrzeba wielu zabiegów natury dydaktyczno – metodyczno – wychowawczej ze strony nauczyciela, aktywnej pracy samego ucznia, jak i udanej współpracy z rodzicami.

W pracy muszą być uwzględnione wszystkie podstawowe zasady pedagogiczne:

- możliwie pełna indywidualizacja pracy z każdym dzieckiem

- stawianie zadań dostosowanych do możliwości dziecka i zapewnienie warunków do prawidłowego wykonywania ćwiczeń

- powolne i systematyczne przechodzenie od zadań łatwych do coraz trudniejszych, od prostych do bardziej złożonych

- zapewnienie warunków utrwalenia prawidłowych umiejętności i likwidowanie niekorzystnych nawyków w czytaniu, pisaniu i mówieniu

- dostosowanie czasu do trwania poszczególnych ćwiczeń do możliwości dziecka

- mobilizowanie dziecka do wykonywania zadań poprzez stosowanie różnorodnych form ćwiczeń.

Głównym założeniem zajęć wspomagających naukę czytania i pisania było wyrównywanie braków, powtarzanie i utrwalanie wiadomości. Ponadto eliminowanie niepowodzeń szkolnych oraz stwarzanie możliwości wszechstronnego rozwoju dziecka na miarę indywidualnych możliwości. Zajęcia te miały za zadanie wdrażać uczniów do posługiwania się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w życiu codziennym.

Zorganizowane zajęcia miały kształtować sprawność w zakresie mówienia, pisania, czytania i umiejętności pracy z tekstem, rozbudzać motywację do czytania tekstów z uwzględnieniem stopniowania trudności. Ich celem było także wdrażanie do komunikatywnego prowadzenia rozmowy na różne tematy, wzbogacanie, aktywizowanie i uściślanie słownictwa, kształtowanie wrażliwości estetycznej przez kontakt z twórczością dla dzieci, przygotowanie do odbioru dzieł sztuki teatralnej, filmowej, radiowej i telewizyjnej oraz do samokształcenia i korzystania ze środków upowszechniania informacji.

W ramach projektu Indywidualizacja nauczania w Gminie Bargłów Kościelny w szkole odbywały się zajęcia wspomagające naukę czytania i pisania dla uczniów klasy I w wymiarze 30 godzin, które prowadziła pani Teresa Kubeł. W zajęciach uczestniczyło pięcioro uczniów klasy I.

Czytanie bajek  z  zestawami Logico Piccolo.

Odczytywanie rebusów.

Czytanie metodą sylabową.

Bogacenie słownictwa - gra "Sokole oko".

Ćwiczenia grafomotoryczne.

Układanie zdań z sylab.

Ortopudełko - ćwiczenia w czytaniu i pisaniu.

Bingo obrazkowe.

Lotto ortograficzne.

Gra  "Na straganie" - bogacenie słownictwa.

U wszystkich dzieci nastąpiło zmniejszenie deficytów w zróżnicowanym stopniu. Uczniowie doskonalili umiejętności z zakresu mówienia, pisania, czytania, czytania ze zrozumieniem, ćwiczeń grafomotorycznych. Uczestnicy przyswajali wiedzę poprzez gry, zabawy, z zastosowaniem licznych pomocy dydaktycznych, zakupionych w ramach projektu. Po odbytych zajęciach zauważa się znaczny postęp w pisaniu, czytaniu i mówieniu.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, czego dowodem jest wysoka frekwencja i zaangażowanie. Rozmowy z rodzicami wykazały wysoki stopień zadowolenia  z powodu zorganizowanych zajęć.

Nauczyciel prowadzący zajęcia: Teresa Kubeł.