• Zajęcia dla uczniów z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych.

•       W ramach projektu Indywidualizacja nauczania w Gminie Bargłów Kościelny w naszej szkole odbywały się zajęcia dla uczniów z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych w wymiarze 30 godzin, które prowadziła pani Edyta Wawiórko-Lisowska. Uczestnikami byli czterej uczniowie z klasy III, jedna dziewczynka i trzech chłopców.

Program realizowany był w ramach zajęć wyrównawczych. Powstał w celu wyrównania szans edukacyjnych dzieci z brakami w wiadomościach i umiejętnościach szkolnych z zakresu edukacji matematycznej. Celowość realizacji programu wynikała  z diagnozy potrzeb, opartej na obserwacji uczniów. Program był zgodny z Podstawą Programową kształcenia ogólnego w zakresie edukacji matematycznej dla pierwszego etapu edukacyjnego. Zaproponowany w nim  układ treści dostosowany był do możliwości uczniów i służył realizacji założonych celów.

Głównym celem zajęć było wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów będących przyczyną trudności szkolnych i zachęcenie ich do zwiększenia wysiłku w uczeniu się matematyki, zniwelowanie przykrych doświadczeń związanych z porażkami ucznia na lekcjach matematyki. Zorganizowane zajęcia miały służyć rozwijaniu umiejętności matematycznych, kształtowaniu pojęć matematycznych, doskonaleniu umiejętności liczenia poprzez ćwiczenia koncentracji uwagi, rozwijaniu spostrzegawczości, kształtowaniu umiejętności porównywania, segregowania i samokontroli, rozwijaniu umiejętności posługiwania się metodami matematycznymi w życiu codziennym, budowaniu poczucia własnej wartości, motywowaniu do przezwyciężania trudności w nauce.

W procesie pomocy dzieciom z trudnościami w nauce bardzo ważną rolę odgrywają aktywność i chęć dziecka do pracy. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie techniki, metody i zasady pracy. Istotną rolę odgrywa indywidualizacja, czyli dobór środków i metod w zależności od potrzeb i możliwości uczniów oraz zasada stopniowania trudności  - przechodzenie od prostych zajęć do złożonych.

Na zajęciach najczęściej stosowano metody aktywizujące,  gry, zabawy, ćwiczenia z wykorzystaniem pomocy edukacyjnych zakupionych w ramach projektu odchodząc od tradycyjnego książkowego modelu nauczania. Przykłady takich ćwiczeń:

• Doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia - puzzle matematyczne.
          • Rachunek pamięciowy w zakresie tabliczki mnożenia.
          • Mnożenie i dzielenie liczb - bingo matematyczne.
          • Odczytywanie wskazań zegarów, rozwiązywanie zadań tekstowych z zestawami PUS.
          • Sudoku matematyczne.
          • Obliczenia zegarowe.
          • Zmagania matematyczne z Logico Piccolo. Obliczenia pieniężne. Gra Wielkie zakupy.
          • Puzzle matematyczne dodawanie i odejmowanie.
          • Układanki logiczne.
          • Domino zegarowe.
          • Zadania matematyczne z grą Matematyka na wesoło.

W wyniku realizacji programu u wszystkich uczniów nastąpiła zróżnicowana poprawa w zakresie ćwiczonych umiejętności, a co za tym idzie zmniejszenie deficytów. Uczniowie poznali sposoby ułatwiające dodawanie i odejmowanie liczb oraz mnożenie i dzielenie. Popełniają mniej błędów w liczeniu. Udaje się im rozwiązać więcej zadań tekstowych bez pomocy nauczyciela. Wykonują obliczenia pieniężne, i zegarowe, odczytują wskazania zegarów. Uczestnicy przyswajali wiedzę poprzez gry i zabawy, z zastosowaniem licznych pomocy dydaktycznych, zakupionych w ramach projektu.

Dowodem zadowolenia uczniów z uczestnictwa w zajęciach jest bardzo wysoka frekwencja oraz ogromne zainteresowanie i zaangażowanie uczniów w wykonywanie stawianych zadań. Również rodzice wyrażają pozytywne opinie na temat zorganizowanych zajęć, gdyż widzą postępy w nauce swoich dzieci.

Nauczyciel prowadzący zajęcia: Edyta Wawiórko-Lisowska .