Zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodnicze w kl. II – III
Zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodnicze w kl. II – III były prowadzone z grupą liczącą 8 uczniów z klas II i III.
W zajęciach uczestniczyli; z kl. II - Małgorzata Duda, Daria Dymek, Bartosz Kozłowski, Piotr Miller, Łukasz Ruszczyk, z kl. III - Paulina Boguszewska, Malwina Kozłowska, Marcin Zawalich.
Od stycznia do maja 2013 r. przeprowadzonych zostało 30 godzin zajęć.
W ramach projektu w maju zorganizowana została wycieczka do Wigierskiego Parku Narodowego. Zajęcia prowadził i wycieczkę zorganizował Jan Duda.Celem zajęć było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów zjawiskami spotykanymi w codziennym życiu, przygotowanie uczniów do konkursów przyrodniczych, poznanie znaczenia terminu ekologia, motywacja do wykonywania różnych zadań o charakterze proekologicznym, dostrzeganie zagrożeń ekologicznych, rozbudzanie potrzeb kontaktu z przyrodą, wyrabianie szacunku dla przyrody i jej piękna, zrozumienie zależności istniejących w przyrodzie i związków człowieka z naturą, uświadomienie uczniom, że troska o przyrodę jest troską o nas samych i nasze życie, wyrabianie nawyków ekologicznych typu: oszczędność materiałów, wody, prądu, wykorzystanie surowców wtórnych, segregowanie odpadów, kształcenie umiejętności wnikliwej obserwacji środowiska naturalnego i wyciągania wniosków, wykorzystanie naturalnej ciekawości świata dzieci dla rozwijania trwałych zainteresowań przyrodniczych, przygotowanie do życia, w którym cenionymi wartościami, są poznawanie przyrody, oraz dbałość o własne zdrowie i bezpieczeństwo, wykształcenie u uczniów umiejętności wybierania i prezentowania interesujących informacji z literatury popularnonaukowej, słowników i encyklopedii, korzystanie z Internetu i encyklopedii multimedialnych, kształtowanie właściwych postaw ekologicznych i prozdrowotnych, uaktywnianie uczniów, nauka współdziałania w grupie, nauka poprzez zabawę, zachęcenie uczniów do obserwacji i poznawania otaczającej przyrody, zaspokojenie potrzeb uczniów w dziedzinie rozszerzania swoich wiadomości i umiejętności z przyrody i ekologii.
Zajęcia te mają za zadanie wdrażać uczniów do posługiwania się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w życiu codziennym.
Dzieci obserwowały przyrodę, pogodę, zmiany w otoczeniu, sadziły roślinki, patyczki i gałązki różnych krzewów i drzew, rozpuściły sól w wodzie i hodowały kryształki soli – swoje obserwacje zapisywały na kartach obserwacji. Na zajęciach dzieci na podstawie filmu, zapoznały się z roślinnością i zwierzętami żyjącymi w Wigierskim Parku Narodowym. odbyły się konkursy dotyczące rozpoznawania głosów ptaków oraz znajomości roślin i zwierząt w WPN. Uczniowie poznali drzewa i krzewy liściaste, iglaste i owocowe, rośliny uprawne i warzywa. W czasie wycieczki nad jezioro przez lornetki dzieci obserwowały otaczający nas teren i przyrodę. Dzieci rowadziły i uzupełniały karty obserwacji przyrody – pogody, karty obserwacji roślin oraz inne karty pracy dotyczące zagadnień omawianych na ajęciach przyrodniczych.
25 maja dzieci pod opieką Jana Duda uczestniczyły w wycieczce do Wigierskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy film prezentujący Wigierski Park Narodowy, zwiedziliśmy z przewodnikiem wystawę przyrodniczą, wystawę etnograficzną, przeszliśmy ścieżkę edukacyjną. W czasie wędrówki ścieżką edukacyjną dzieci poznawały roślinność, słuchały opowiadań p. przewodnik o zwierzętach, jeziorach, roślinach i zasadach zachowania w Wigierskim Parku Narodowym, zobaczyły specjalne gliniane ule, w których żyją różne owady. Zwiedziliśmy Zespół Pokamedulski w Wigrach (kościół, wieżę widokową, eremy, krypty pod kościołem, pokoje, w których w 1999 r. przebywał papież Jan Paweł II). Pływaliśmy statkiem po jeziorze Wigry, zjedliśmy obiad w gospodzie ,,Pod Sieją”, zwiedziliśmy Muzeum Wigier w Starym Folwarku, gdzie dzieci zobaczyły wypreparowane zwierzęta ssaki i ptaki) oraz ryby żyjące w WPN, zapoznały się z zajęciami ludzi żyjących na terenie WPN i z legendami związanymi z WPN.
Dzieci uczestniczące w zajęciach przyrodniczych były też na wycieczce we wsi Bułkowizna, gdzie znajduje się firma zajmująca się zbieraniem i prasowaniem folii i plastiku. Dzieci zapoznały się z procesem gromadzenia, segregowania i prasowania folii
i plastików.Troje uczniów wzięło udział w konkursie przyrodniczym w szkole w Tajnie Starym.
Uczestnicy przyswajali wiedzę poprzez gry i zabawy, z zastosowaniem licznych pomocy dydaktycznych, zakupionych w ramach projektu.
Dowodem zadowolenia uczniów z uczestnictwa w zajęciach jest bardzo wysoka frekwencja oraz ogromne zainteresowanie i zaangażowanie uczniów w wykonywanie stawianych zadań. Również rodzice wyrażają pozytywne opinie na temat zorganizowanych i przeprowadzonych zajęć, gdyż widzą postępy w nauce swoich dzieci.
Nauczyciel prowadzący zajęcia: Jan Duda
Dokarmianie ptaków zimą.
Odgadywanie nazw zwierząt (ssaków).
Odgadywanie nazw zwierząt (ptaków).
Odgadywanie nazw zwierząt (ryb).
Odgadywanie nazw zwierząt (gadów, płazów i owadów).
Odgadywanie nazw roślin.
Rozpoznawanie zwierząt domowych i hodowlanych z wykorzystaniem książeczek i ramek LOGICO PICCOLO
Rozpoznawanie zwierząt leśnych z wykorzystaniem książeczek i ramek LOGICO PICCOLO
Rozpoznawanie roślin leśnych, polnych i ogrodowych z wykorzystaniem książeczek i ramek LOGICO PICCOLO
Dzieci sieją nasiona różnych roślin i warzyw.
Wyhodowane przez dzieci roślinki.
Sadzimy patyczki i gałązki – obserwacje „Czego do wzrostu potrzebują rośliny”?
Czy wszystkie gałązki będą rosły? Czy te w piwnicy, bez światła lub bez wody będą żyły?
Rozpuszczamy sól w wodzie, będziemy hodować kryształki soli.
Dzieci obserwują przez lupy wyhodowane kryształki soli.
Wyhodowane przez dzieci na zajęciach przyrodniczych kryształki soli.
Przez lornetki obserwujemy i poznajemy otaczającą nas przyrodę.
Dzieci wypełniają kartę obserwacji przyrody – pogody.
Co zapamiętały dzieci z filmu o Wigierskim parku Narodowym?
Na konkursie przyrodniczym w szkole w Tajnie Starym.
Dyplomy i nagrody za udział w konkursie przyrodniczym o Biebrzańskim Parku Narodowym.
Wycieczka do firmy zajmującej się sortowaniem i prasowaniem folii i plastiku.
Wycieczka do Wigierskiego Parku Narodowego.
Karty pracy dzieci o Wigierskim Parku Narodowym.
W Muzeum Wigier w Starym Folwarku k/Suwałk.
Wypreparowane zwierzęta w Muzeum Wigier.
Tyle żywych organizmów znaleźli naukowcy w jednej kropli wody.
Zdjęcie z Muzeum Wigier w Starym Folwarku k/Suwałk.Rejs statkiem po jeziorze Wigry.
Zespół Pokamedulski na Wigrach.
Krypty pod kościołem na Wigrach, w których chowano zakonników Kamedułów.
Kościół i eremy, w których żyli zakonnicy Kameduli.
Widok pięknej przyrody z wieży zegarowej na Wigrach.
Barć w Wigierskim Parku Narodowym.
Ule z gliny, w których żyją różne owady w tym dzikie pszczoły w Wigierskim Parku Narodowym.
Na ścieżce edukacyjnej, E. Perkowska – przewodnik opowiada o zwierzętach i roślinach
w Wigierskim Parku Narodowym.