• Projekt "Indywidualizacja nauczania"

        • Szkoła Podstawowa w Kroszewie realizowała projekt "Indywidualizacja nauczania"

           

                   W ramach Poddziałania 9.1.2 "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych oprócz wyłanianych w trybie konkursowym programów rozwojowych szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie ogólne, przewidziano realizację programów indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkoły podstawowej w kontekście wdrażania nowej podstawy kształcenia ogólnego, które realizowane są w trybie systemowym.

                   Projekt w zakresie indywidualizacji oznaczał wsparcie działań szkoły na ważnym, pierwszym etapie edukacyjnym w realizacji treści i wymagań, określonych w nowej podstawie programowej i wypracowanych w ramach projektu systemowego MEN „Doskonalenie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół pod kątem zgodności z wymogami gospodarki opartej na wiedzy”. Wpisał się również w nową koncepcję udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz kształcenia specjalnego polegającą na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych uczniów, a także rozwijaniu ich zainteresowań i uzdolnień jak najbliżej, w środowisku ich nauczania i wychowania.

                   Indywidualizacja pracy z uczniem w ramach obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjno – wychowawczych ma być stałym elementem nowej jakości procesu kształcenia i wychowania.

                   Wniosek o dotacje składał organ prowadzący szkoły. Wszystkie placówki z terenu naszej gminy realizowały projekt "Indywidualizacja nauczania". Nasza szkoła w okresie od stycznia 2013 roku do 30 czerwca 2013 roku. Na realizację projektu otrzymaliśmy 30 000 zł (trzydzieści tysięcy złotych).

               

           

          W ramach projektu w naszej szkole realizowane były następujące zadania:

          1.     Zajęcia logopedyczne dla uczniów z zaburzeniami mowy.

          2.     Zajęcia dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w pisaniu i czytaniu.

          3.     Zajęcia dla uczniów z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych.

          1.     Zajęcia wspomagające naukę czytania i pisania dla uczniów z klasy I.

          4.     Zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodnicze.

          5.     Jednodniowa wycieczka do Wigierskiego Parku Narodowego.

          6.     Zakup cyfrowego aparatu fotograficznego.

          W projekcie uczestniczyło 20 uczniów z klas I - III, w tym 12 chłopców i 8 dziewczynek.

           

          W wyniku rekrutacji:

          • na zajęcia ze specyficznymi trudnościami  w czytaniu i pisaniu zostało zakwalifikowanych                        5 uczniów, w tym 1 dziewczynka,
          •  na zajęcia z trudnościami  matematycznymi zostało zakwalifikowanych 4 uczniów, w tym                   1 dziewczynka,
          • na zajęcia wspomagające naukę  czytania i pisania zostało zakwalifikowanych  5 uczniów, w tym      2 dziewczynki,
          • na zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodnicze zostało zakwalifikowanych  8 uczniów, w tym  4 dziewczynki,
          • na zajęcia   logopedyczne zostało zakwalifikowanych  4 uczniów, w tym 4 dziewczynki,

           

                   Przeprowadzony został przetarg na wycieczkę do Wigierskiego Parku Narodowego. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Biuro Turystyczne Zoobi Tour. W ramach wycieczki uczniom zapewniony był transport, opieka, wyżywienie i bilety wstępu. Również odbyły się przetargi na zakup pomocy edukacyjnych.

                   W szkole została powołana komisja przetargowa w składzie: Edyta Wawiórko-Lisowska - przewodnicząca oraz członkowie Alicja Kuklińska i Teresa Kubeł. Zadaniem komisji było analizowanie nadesłanych ofert. Spotkanie w tym celu odbyło się nawet podczas ferii zimowych.

                   Pan dyrektor Jan Duda czuwał nad prawidłowym przebiegiem wszystkich działań związanych z projektem i przygotowywał niezbędną dokumentację oraz zamieszczał informacje na stronie internetowej szkoły. Poświęcił mnóstwo czasu i energii na pracę związaną z realizacją projektu. Taka społeczna postawa z całą pewnością jest godna naśladowania i dowodzi  jak bardzo pan dyrektor angażuje się w sprawy szkoły.

                   Na potrzeby realizacji projektu zakupiono liczne pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć.

                   Na zajęcia rozwijające zainteresowania przyrodnicze kupiono zielniki, albumy, liczne książki przyrodnicze, zestawy logico piccolo, mikroskop z preparatami mikroskopowymi, hodowle kryształów, lornetki, lupy, edukacyjne gry planszowe, zestawy PUS oraz aparat fotograficzny, a także karty pracy dla uczniów.

                   Podczas zajęć matematycznych uczniowie korzystali z  zestawów PUS i logico piccolo, ściennego modelu zegara, tablicy magnetycznej z elementami mnożenia, edukacyjnych gier planszowych, domina zegarowego, sudoku, liczmanów, bingo matematycznego, układanek logicznych, oraz zakupionych kart pracy.

                   Najmłodsza grupa uczniów doskonaliła umiejętności pisania i czytania dzięki tarczom i zdaniom sylabowym, rebusom, kieszeniom do ćwiczeń graficznych, zestawom logico piccolo, licznym grom dydaktycznym i książeczkom do czytania oraz ćwiczeniom grafomotorycznym.

                   Uczestnicy zajęć dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu mieli również do dyspozycji liczne pomoce. Były to: PUSY, gry dydaktyczne, tangramy, mozaiki, zestawy do sortowania, tablice do ćwiczeń graficznych, zeszyty ćwiczeń dla uczniów, historyjki obrazkowe.

                   W ramach projektu odbyły się również dwa przetargi na logopedę. Zajęcia usprawniania mowy w naszej szkole poprowadziła pani Ewa Perkowska - dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Augustowie. Na zajęcia logopedyczne również zakupione zostały liczne atrakcyjne pomoce: lustro logopedyczne, dmuchajki, materiały do ćwiczeń artykulacyjnych turbino, pusy, historyjki obrazkowe, rymowanki fonologopedyczne, ćwiczenia do percepcji słuchowej, memo szumki i inne logopedyczne gry planszowe.

                   Wszyscy nauczyciele prowadzący zajęcia byli wyposażeni w niezbędne książki metodyczne zakupione również z funduszy projektu. Każda z wymienionych grup miała 30 godzin zajęć.

           

          źródło - Kronika projektu, opracowała Edyta Wawiórko-Lisowska

           

           

           

          NAUCZYCIELE ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KROSZEWIE BIORĄCY UDZIAŁ W PROJEKCIE 

          "INDYWIDUALIZACJA NAUCZANIA"

           

          1.  JAN DUDA

          2.  ALICJA KUKLIŃSKA

          3.  TERESA KUBEŁ

          4.  EDYTA WAWIÓRKO - LISOWSKA

           

          ORAZ LOGOPEDA

          5.  EWA PERKOWSKA

           

          LISTA UCZNIÓW ZE ZKOŁY PODSTAWOWEJ W KROSZEWIE BIORĄCYCH UDZIAŁ W PROJEKCIE

          "INDYWIDUALIZACJA NAUCZANIA"

           

          Zajęcia  dla uczniów z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych:

           

          1. Robert Fabrycki - kl. III

          2. Łukasz Piotrowski - kl. III

          3. Patrycja Tytła  - kl. III

          4. Kamil Skorupa - kl. III

           

          Zajęcia  dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu:

           

          1. Łukasz Piotrowski - kl. III

          2. Emilia Pieńkowska - kl. III

          3. Robert Fabrycki - kl. III

          4. Piotrek Szymański - kl. II

          5. Bartosz Dziełak - kl. II

           

          Zajęcia wspomagające  naukę  czytania i pisania

          w klasie I:

           

          1. Sebastian Wiśniewski

          2. Małgosia Cekała

          3. Skorupa Łukasz

          4. Kacper Suska

          5. Leńkowska Wioletta

           

          Zajęcia rozwijające zainteresowania  przyrodnicze:

           

          1. Malwina Kozłowska - kl. III

          2. Zawalich Marcin - kl. III

          3. Paulina Boguszewska - kl. III

          4. Łukasz Ruszczyk - kl. II

          5. Piotr Miller - kl. II

          6. Bartosz Kozłowski - kl. II

          7. Daria Dymek - kl. II

          8. Małgosia Duda - kl. II

           

          Zajęcia logopedyczne:

           

          1. Cekała Małgorzata

          2. Leńkowska Wioletta

          3. Duda Małgorzata

          4. Boguszewska Paulina

           

          Prezentacja projektu "Indywidualizacja nauczania".

           

                   28 czerwca 2013 r. podczas zakończenia roku szkolnego odbyła się oficjalna prezentacja efektów działań realizowanych w ramach projektu "Indywidualizacja nauczania w Gminie Bargłów Kościelny". Uroczystość uświetnił zaproszony gość - Wójt Gminy, Pan Andrzej Kwieciński oraz rodzice i inni członkowie społeczności lokalnej.

                   Na początek uczestnicy projektu z klas I-III przedstawili część artystyczną o tematyce wakacyjnej. Następnie oficjalnie podziękowali Panu Wójtowi, za możliwość uczestnictwa w projekcie, Pani Agnieszce Kwiecińskiej, dyrektorowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bargłowie, za opracowanie wniosku z uwzględnieniem potrzeb naszej szkoły oraz społeczne koordynowanie projektu.

                   Podziękowania otrzymał również Pan Dyrektor szkoły, Jan Duda za poświęcony czas, społeczne zaangażowanie, czuwanie nad prawidłową realizacją projektu oraz ciekawe zajęcia przyrodnicze i zorganizowaną wycieczkę do Wigierskiego Parku Narodowego.

                   Uczniowie wyrazili wdzięczność nauczycielom prowadzącym zajęcia za możliwość rozwijania zainteresowań oraz wyrównywania braków w wiadomościach i umiejętnościach szkolnych na lekcjach dodatkowych.   Uczestnicy projektu zwrócili uwagę na wysoki stopień zadowolenia z udziału w zajęciach, czego dowodem była bardzo wysoka frekwencja, oraz ogromne zainteresowanie i zaangażowanie  w wykonywanie zadań. Wszystkie lekcje były uatrakcyjnione licznymi pomocami dydaktycznymi zakupionymi w ramach projektu.

                   Oficjalne podziękowania Panu Wójtowi złożył również Pan Dyrektor  Jan Duda, a także wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu, za możliwość wyrównywania szans edukacyjnych, rozwoju i lepszego startu    w przyszłość.

                   Działania z realizacji projektu zostały przedstawione na przygotowanej wystawie fotograficznej, którą wszyscy uczestnicy uroczystości oglądali z ogromnym zainteresowaniem. Podczas prezentacji Istniała możliwość obejrzenia zakupionych pomocy dydaktycznych w ramach projektu, które prezentowali uczniowie - uczestnicy poszczególnych zajęć.

           

          Źródło - kronika projektu, opracowała Edyta Wawiórko-Lisowska

           

               

          Część artystyczna w wykonaniu uczestników projektu.

            

          Wręczenie nagród uczestnikom zajęć przyrodniczych oraz podziękowanie za możliwość realizacji projektu.

           

          Wystawa fotograficzna - działania z realizacji projektu.

          Prezentacja zakupionych pomocy z funduszy na rzecz projektu.

          (*aby powiekszyć zdjęcia należy kliknąć na nie prawym przyciskiem myszy i wybrać ,,otwórz grafikę/obraz w nowej karcie'')