• Zajęcia teatralno-recytatorskie

•

W ramach projektu ,,Edukacja z pasją’’ w czasie roku szkolnego 2012/2013 odbyło się 40 godzin dydaktycznych zajęć  rozwijających talenty teatralne i recytatorskie. Zajęcia prowadziła Anna  Palczewska – Ciruszys.

W I kwartale grupa uczennic uczęszczających na zajęcia zintegrowała  się i dostrzegła wartość współdziałania w zespole. Przygotowano  pierwszy montaż słowno-muzyczny na Święto Niepodległości.  Uczennice wygłosiły fragmenty prozy i poezji z pamięci z  zastosowaniem odpowiedniej intonacji, znaków przystankowych,      modulacji i siły głosu, a także z wykorzystaniem sposobów poruszania  się na scenie. Poprzez odpowiednie ćwiczenia uczestniczki zajęć  usprawniły swoje narządy mowy i oddychania. Udoskonaliły także  poprawne posługiwanie się językiem polskim poprzez wyraźne  wymawianie (odpowiednią dykcję). Uczennice rozumieją wybrane  pojęcia związane z teatrem i starają się je wprowadzić do czynnego słownictwa. Wszystkie poczyniły wyraźne postępy, szczególnie w zakresie eliminowania nieśmiałości, wzmacniania poczucia własnej wartości oraz posługiwania się poprawną polszczyzną poprzez kontrolowanie własnej wymowy.

W II kwartale zajęć przygotowano  przedstawienie ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Uczennice nabrały wiary we własne sity i nauczyły się cierpliwości w czasie prób kolejnych scen przedstawienia. Projektowały scenografię i dekoracje, razem z opiekunem przygotowały plakaty i zaproszenia. Wszystkie uczestniczki zajęć nauczyły się:

- prawidłowego wymawiania i intonowania przydzielonych ról,

- wyrażania stanów emocjonalnych poprzez gest, mimikę i ruch,

- prawidłowego zachowania się na scenie,

- piosenek śpiewanych podczas przedstawienia,

- układów tanecznych,

- jakie są rodzaje teatru,

- jaki jest warsztat pracy aktorskiej.

Odbył się też bal teatralny w karnawale, lekcja wspomnień, na której uczennice obejrzały film i zdjęcia z przedstawienia oraz wykonały kartę pracy sprawdzającą znajomość słownictwa związanego z teatrem. W III kwartale zostało przygotowane przedstawienie "Szlakiem baśni" z okazji Światowego Dnia Książki oraz została dokonana recytacja wierszy wybranych na Gminnym Konkursie Recytatorskim. Głównym celem przedstawienia było promowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły. Uczestniczki zajęć m.in. nauczyły się bardzo dobrej recytacji wierszy zaprezentowanych podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego.

W czasie tego kwartału odbył się również wyjazd do Ełku na warsztaty teatralne w plenerze, które przeprowadził reżyser i dyrektor Ełckiego Teatru Tańca pan Piotr Witaszczyk. W czasie lekcji wspomnień uczestniczki warsztatów obejrzały zdjęcia i filmy z warsztatów teatralnych oraz konkursu.

Uczestniczki zajęć teatralno-recytatorskich zdobyły nagrody i wyróżnienia w Gminnym Konkursie Recytatorskim:

- I i II miejsce w kategorii kl. VI (Natalia Grabowska i Urszula Leilkowska)

- III miejsce i Wyróżnienie w kategorii kl.IV-V (Paulina Grabowska i Karolina Suska)

W czerwcu odbył się wyjazd do Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Uczestniczki zajęć zwiedziły cały teatr: garderoby aktorów, rekwizytornię, perukarnię, scenę od kulis oraz spotkały się z aktorami w czasie przygotowań i próby przed przedstawieniem. Następnie obejrzały trwający trzy godziny musical "Deszczowa piosenka". Poza tym w ostatnim miesiącu zajęć uczennice kształciły poprawne posługiwanie się językiem ojczystym poprzez ćwiczenia językowe, tworzyły etiudy teatralne oraz gry dramowe, wykazały się dużą wiedzą o teatrze w czasie konkursu "Co wiem o teatrze?".

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z zajęć, które umieszc\one są w albumie fotograficznym.