• Dzień Ziemi

        • 22.04.2024
        • 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi.  Tego dnia w klasie II i III nie zabrakło  licznych atrakcji przygotowanych przez wychowawcę. Wśród nich była projekcja filmu edukacyjnego o Dniu Ziemi, zadania związane z programowaniem, pisanie życzeń dla Ziemi. Największą radość sprawił dzieciom udział w grze terenowej „Uratuj Ziemię”, która polegała na odnalezieniu poszczególnych stacji zadaniowych na terenie szkoły i wykonaniu przygotowanych zadań takich jak: oczyszczenie terenu z odpadów posegregowanie ich do odpowiednich pojemników, tworzenie ekologicznych zasad oraz obliczenia rachunkowe. Na koniec gry dzieci dotarły do nagród, co wywołało wiele pozytywnych emocji. Cieszę się, że uczniowie naszej szkoły licznie uczestniczyli we wszystkich zmaganiach i wykazali się dużą wiedzą, kreatywnością i umiejętnościami. To był wspaniały dzień i mam nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

          Edyta Wawiórko – Lisowska

        • "Warto pomagać" - zajęcia otwarte dla uczniów

        • 17.04.2024
        • 16 kwietnia nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach otwartych „Warto pomagać”, które przeprowadzone zostały dla dwóch grup wiekowych przez panie edukatorki z CEN w Suwałkach. Głównym celem warsztatów było uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych ludzi i uświadomienie konieczności niesienia pomocy oraz kształtowanie umiejętności oceny postępowania własnego i kolegów w różnych sytuacjach codziennego życia – wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie.

        • Dzień Czekolady

        • 12.04.2024
        • W piątek 12 kwietnia młodsze klasy celebrowały obchody Najsłodszego Dnia w roku czyli Światowego Dnia Czekolady. Dzieci zapoznały się z historią powstawania tego smakołyku oglądając film edukacyjny. Dowiedziały się również, że czekolada poprawia nastrój i koncentrację, a najzdrowsza jest czekolada gorzka. Nie zabrakło degustacji czekoladowych smakołyków. Miłym zaskoczeniem dla dzieci były czekoladowe babeczki. Wszyscy stwierdzili, że czekolada jest niewątpliwie źródłem przyjemności.

          Edyta Wawiórko-Lisowska

        • Bezpieczni na drodze - warsztaty edukacyjne

        • 12.04.2024
        • W ramach działań profilaktycznych 12 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie przedszkolaków i uczniów z klas I-III z  funkcjonariuszkami augustowskiej policji, które przeprowadziły zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas warsztatów wykorzystany został zestaw edukacyjny „Autochodzik”, który poprzez zabawę umożliwił dzieciom w sposób atrakcyjny poznawanie oraz utrwalanie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Uczestnicy ćwiczyli przejście przez ulicę oraz utrwalili poznane numery alarmowe. Pani policjantka przypomniała o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym oraz o konieczności zakładania kasku podczas jazdy rowerem. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania, dzieląc się posiadaną wiedzą.

          Edyta Wawiórko-Lisowska

        • Pierwsza pomoc przedmedyczna - zajęcia warsztatowe z pielęgniarką

        • 12.04.2024
        • 11 kwietnia uczniowie z klas I – III wzięli udział w zajęciach profilaktycznych przeprowadzonych przez pielęgniarkę, panią Joannę Krupińską z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci dowiedziały się, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie, jak należy reagować w przypadku zakrztuszenia.  Przypomniały sobie numery alarmowe oraz trenowały wzywanie służb ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia  i udzielanie pierwszej pomocy. Poznały pozycję boczną bezpieczną oraz próbowały zaopatrywać rany na różnych częściach ciała.  Ćwiczenia w bandażowaniu pozwolą im w przyszłości być przygotowanym na różnego rodzaju nieprzewidziane wypadki i umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, z wielkim zaangażowaniem wykonywali czynności ratownicze. 

          Edyta Wawiórko-Lisowska

        • Aktywna tablica - rządowy program na lata 2020-2024

        • 04.04.2024
        • „Aktywna tablica” to rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Nasza szkoła pozyskała wsparcie finansowe w ramach tego programu. Wniosek o udzielenie wsparcia napisał  dyrektor szkoły Jan Duda. Po otrzymaniu dofinansowania dokonał także zamówienia licznych pomocy edukacyjnych. W ramach pozyskanego wsparcia zakupione zostały dwa monitory interaktywne z komputerem OPS, oraz m.in interaktywne programy multimedialne z serii Eduterapeutica, mTalent, Escape Room, a także  karty pracy SPE , oraz Złapmy Lwa SPE. Zakupiony sprzęt oraz pomoce są wykorzystywane podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wyrównawczych i rewalidacyjnych.

        • Warsztaty pszczelarskie

        • 04.04.2024
        • 4 kwietnia w naszej szkole gościliśmy IMAGO GRUPĘ, zajmującą się hodowlą pszczół. Prowadząca warsztaty przekazała ciekawe informacje o życiu pszczół, podkreślając ich kluczową rolę w przyrodzie. Uczniowie dowiedzieli się jak powstaje miód. Dużą atrakcją było oglądanie prawdziwego ula z pszczołami i wypatrywanie w ulu królowej. Dzieci obejrzały  strój pszczelarza oraz przyrządy, których używa w swojej codziennej pracy. Pani prowadząca wyjaśniła, jak wygląda życie w ulu oraz  w jaki sposób porozumiewają się pszczoły, czym różnią się robotnice od trutni. Dzieci dowiedziały się, jak przebiega proces, który kończy się napełnianiem słoików miodem. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość uformowania własnej świecy z wosku pszczelego. Na pamiątkę otrzymali dyplomy, odznaki pszczelarza i słoiczek miodu. Otrzymaliśmy również nasiona roślin miododajnych, które z pewnością zostaną wysiane na terenie naszej szkoły.  To była ciekawa, żywa lekcja przyrody.

          Edyta Wawiórko-Lisowska

        • Wielkanocne rozmaitości

        • 02.04.2024
        • Uczniowie z klas II i III wykazali wiele zaangażowania w przygotowania do Świąt Wielkanocnych. W trakcie zajęć z dużym zainteresowaniem utrwalali i przypominali tradycje i zwyczaje związane z obchodami tych świąt. Swoją wiedzę sprawdzili  podczas rozwiązywania quizu świątecznego i muszę przyznać, że wypadli doskonale. Ogromną radość sprawiło im wykonywanie kurczaków, stroików świątecznych, malowanie gipsowych jajeczek. Największą atrakcją okazało się poznanie sposobu malowania pisanek woskiem. Wywołało to wiele pozytywnych emocji wśród dzieci. Wszyscy zadeklarowali, że będą kultywować tę tradycję w swoich domach w okresie przedświątecznym. Zajęcia edukacyjne uatrakcyjniły także zadania związane z kodowaniem oraz wielkanocna gra w statki. Wychowawczyni: Edyta Wawiórko-Lisowska

        • Laboratoria przyszłosci listopad-styczeń

        • 26.03.2024
        • Od połowy listopada do końca stycznia zarówno starsi jak młodsi uczniowie najczęściej korzystali z aparatu fotograficznego zakupionego z funduszy projektu „Laboratoria Przyszłości”.  Aparat był wykorzystany przez uczniów podczas szkolnych uroczystości takich jak „Jasełka” zabaw okolicznościowych takich jak: Andrzejki, Choinka, a nawet podczas spotkania z panią policjantką na pogadance o bezpiecznych feriach.

          Uczniowie klas VI i VIII próbowali swoich sił poprzez składanie prostychmechanizmówz klocków Abilix, napisali odpowiedniprogram w języku Scratche.

           #LaboratoriaPrzyszlosci#LaboratoriaPrzyszlosci#

           

        • Powitanie wiosny

        • 24.03.2024
        • 21 marca uczniowie z klas I-III wraz z przedszkolakami pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Tego dnia dzieci zaprezentowały się w niecodziennych strojach i niezwykle oryginalnych, wiosennych nakryciach głowy. Na początek zebrani w szkolnej stołówce uważnie obejrzeli film edukacyjny o zwiastunach wiosny. Następnie dzieci uczestniczyły w quizie, podczas którego miały okazję wykazać się zdobytą wiedzą po obejrzeniu filmu. Podczas zabawy edukacyjnej „Ja mam, kto ma?” uczniowie rozpoznawali popularne i mniej znane warzywa i owoce podkreślając ich walory smakowe oraz zdrowotne. Uczestnicy spotkania tworzyli także niezwykłe portrety pani wiosny. Z ogromną ochotą dzieci doskonaliły umiejętności fotograficzne wykonując sobie zdjęcia na wiosennej ściance. Do fotografowania został wykorzystany aparat fotograficzny zakupiony z projektu Laboratoria Przyszłości. Kolejną atrakcją, która sprawiła dzieciom wiele radości był popcorn i projekcja bajki animowanej Sing 2. Oczywiście nie zabrakło spaceru z kukłą Marzanny - symbolem zimy, którą pożegnaliśmy wesołą rymowanką „Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno, dziś Cię pożegnamy, bo wiosnę witamy”. Podczas spaceru w pobliżu szkoły dostrzegliśmy żurawia. Wszyscy stwierdzili, że z niecierpliwością czekają na naszego szkolnego bociana, który zapewne wkrótce do nas zawita. Ten dzień wywołał wiele pozytywnych emocji i uśmiech na twarzach dzieci.

          Edyta Wawiórko-Lisowska

           

        • Warsztaty fotograficzne

        • 29.02.2024
        • 27 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty fotograficzne, w czasie których uczniowie mieli okazję zdobyć podstawy wiedzy na temat budowy profesjonalnego aparatu, dowiedzieć się co nieco na temat ogniskowej, soczewek, rodzajów obiektywów, zwrócić uwagę na sposób kadrowania zdjęć, a także samemu spróbować swoich sił w fotografowaniu z użyciem szkolnego aparatu fotograficznego oraz oświetlenia pozyskanego z projektu Laboratoria Przyszłości. Uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem słuchali prowadzącej warsztaty, pani Justyny Nowikowskiej i z zapałem fotografowali siebie nawzajem stosując się do cennych wskazówek pani Justyny. Czasami problem stanowiło odpowiednie skadrowanie, innym razem uczniowie borykali się z oświetleniem. Nie poddawali się jednak i w efekcie w naszej galerii prezentujemy zdjęcia, które powstały podczas warsztatów. Bardzo dziękujemy pani Justynie Nowikowskiej za ciekawą lekcję.

        • Dokarmianie ptaków

        • 29.02.2024
        • W ramach zajęć przyrodniczych, w czasie zimy dzieci z klasy pierwszej pod opieką wychowawcy, dokarmiały ptaki. Samodzielnie lub z pomocą swoich rodzców wykonały karmniki, które rozwiesiły w różnych miejscach na krzewach i drzewach przy szkole. Dzieci dowiedziały się m.in. jak mądrze dokarmiać ptaki aby nieświadomie nie wyrządzić im krzywdy, zostały uświadomione, że bez pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków.                                                                                        Jan Duda

           

        • Bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym

        • 26.02.2024
        • 26 lutego uczniowie z naszej szkoły wysłuchali prelekcji  przeprowadzonej przez pracownika  KRUS panią Sylwię Czerwińską z  oddziału w Augustowie na temat bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym, z uwzględnieniem zapobiegania wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich i maszyn rolniczych. Uczniowie obejrzeli przygotowane dla nich filmy, przedstawiające rożne sytuacje niebezpieczne dla dzieci mieszkających na wsi. Na zakończenie spotkania pani Sylwia przypomniała o ogłoszonym przez KRUS ogólnopolskim konkursie plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” i konkursie na rymowankę zachęcając do licznego udziału w tych konkursach. Dziękujemy za przekazanie  cennych wskazówek  dotyczących bezpieczeństwa  dzieci w gospodarstwie  rolnym.

        • Pokaz historyczny "Powstanie styczniowe"

        • 23.02.2024
        • 20 lutego grupa artystów „Rekonstrukto” przedstawiła naszym uczniom bardzo interesujący pokaz z prelekcją dotyczącą dramatycznych wydarzeń z historii Polski związanych z utratą przez Polskę niepodległości w XVIII w. i podziałem jej terytorium pomiędzy zaborców Rosję, Prusy i Austrię oraz z podejmowanymi próbami jej odzyskania w wieku XIX. Spotkanie bardzo uatrakcyjniło zaangażowanie naszych uczniów przez prowadzących w trakcie pokazu. Mogli oni bowiem bezpośrednio zapoznać się z  umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystywanym w powstaniach a także wcielić się w role postaci historycznych i sanitariuszek. To była żywa lekcja historii.

        • Zdrowy styl życia - spotkanie z pielęgniarką

        • 18.02.2024
        • 15 lutego odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z pielęgniarką panią Joanną Krupińską, którego celem było propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób należy się odżywiać, aby być zdrowym, jak zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch i uprawianie sportu. Zaprezentowała także urządzenia kontrolujące stan naszego zdrowia (ciśnieniomierz, glukometr, pulsoksymetr) oraz ich przeznaczenie. Dzieci miały okazję dokonania pomiaru pulsu oraz wysycenia krwi tlenem. W czasie tego spotkania uczniowie zdobyli wiele cennych informacji.

        • Walentynki

        • 17.02.2024
        • Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami to doskonała okazja do okazania sobie serdeczności i życzliwości. Tradycyjnie w naszej szkole zorganizowana została „poczta walentynkowa”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia wrzucali kartki do specjalnego pudełka. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców, pracowników oraz uczniów.